Wełna z owcy peruwiańskiej

Gruba wełna peruwiańska pochodzi z owiec peruwiańskich, czyli mieszanki owiec Corriedale z merynosami. Corriedale produkują średniej długości włókno, a merynosy znane są z bardzo długiego i miękkiego włosia, które „nie gryzie”.

 

Grubość nie do przebicia

W Polsce niełatwo jest dostać aż tak grubą włóczkę. Ja swoje motki sprowadzam z Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Oba kraje importują je z kolei prosto z Peru. W naszym kraju wytwarza się motki zdecydowanie cieńsze – bardziej wydajne w dzierganiu i tańsze. Natomiast kto raz dotknie tak grubego i puchatego materiału, szybko zapragnie go na sobie nosić. Dlatego ta włóczka jest numerem 1 w mojej ofercie. Polecam z niej zwłaszcza kominy, ponieważ pięknie się prezentują, są ciepłe i wygodne.

 

Wyczesane włókno

Moja wełna peruwiańska wygląda bardzo charakterystycznie. Jej włókno zostało tylko raz skręcone – nie składa się z wyraźnie widocznych niteczek, ale bardziej przypomina puchatą wełnę czesankową. Na pewno kojarzycie ogromne koce dekoracyjne tworzone z takiej wełny. Jest ona piękna, ale szczególnie delikatna. Trzeba o nią dbać, aby się nie zmechaciła, a już zmechaconą wyczesywać szczotką.

 

Funkcja termoregulacyjna

Termoregulacja pozwala na utrzymywanie optymalnej temperatury ciała. Ubranie o takiej funkcji powoduje, że człowiekowi nie jest ani za zimno, ani za gorąco niezależnie od temperatury otoczenia. Naturalna wełna posiada właściwości termoregulacyjne, które wynikają z budowy samego włókna. W strukturze włosia tworzą się poduszki powietrzne izolujące od zimna. Wydaje się to nieintuicyjne, ale luźno spleciona dzianina grzeje lepiej niż ścisła. Co więcej, naturalna wełna dobrej jakości odprowadza pot na zewnątrz, nie doprowadzając do przegrzania. Z tych względów wełna świetnie nadaje się na odzież zimową i sportową.

 

Wełna nie tonie?

Wełna świetnie chroni przed wilgocią. Wełniana odzież musi wchłonąć wodę o masie 1/3 swojej wagi, aby człowiek, który ją nosi, poczuł zawilgotnienie. To dlatego wełniany sweter wrzucony do miski z wodą nie chłonie jej od razu, tylko unosi się na powierzchni. Z tego powodu warto inwestować w 100% wełniane płaszcze, czapki, szaliki czy rękawiczki, czyli wszystko, co ma kontakt z mokrym śniegiem i cieszyć się zimą w komforcie.

015-thread-1

Cienka wełna peruwiańska pochodzi z tych samych owiec co gruba wełna peruwiańska, ale jest jej cieńszym odpowiednikiem. Cieńsze włókno pozwala na dzierganie bardziej skomplikowanych wzorów, które na grubej wełnie byłyby mniej wyraźne.

017-yarn-1

Główne zalety wełny z owcy peruwiańskiej:

  • oddychająca, człowiek się w niej nie poci

  • świetnie ochrania przed chłodem oraz dostosowuje się do temperatury ciała w cieple

  • przepuści wilgoć dopiero, gdy wchłonie wodę powyżej 30% swojej wagi, co zwiększa jej właściwości termoizolacyjne

  • miękka (grubsza wersja bardziej); to prawdziwa owca, która nie gryzie

  • elastyczna i trwała

  • dobrze znosi farbowanie, dlatego motki występują w wielu kolorach

  • nie wchłania zapachów, wełny można nie prać nawet całe życie, wtedy zachowa najwięcej oryginalnych właściwości

  • zawiera lanolinę, która wzmacnia jej właściwości ochronne

  • ma właściwości bakteriostatyczne, inaczej „samoczyszczące” – bakterie się na niej nie namnażają i nie przyjmuje brzydkich zapachów

Gruba wełna peruwiańska

Cienka wełna peruwiańska