[currency_switcher]

Dlaczego owca owcy nierówna?

Czyli wełniane tajemnice

Dlaczego jedne wełny drapią, a inne nie?

Wełniane swetry z dzieciństwa kojarzą się z drapaniem i szorstkością, a tymczasem ja opisuję swoje wyroby jako niezwykle miękkie. Jak to możliwe?

Na miękkość wełny wpływa wiele czynników. Ostatnim z nich jest sposób przetworzenia, np. farbowanie, które może zmienić strukturę włosa. Właściwości wełny zależą jednak głównie od:

  • gatunku i rasy zwierząt,
  • kraju pochodzenia
  • oraz warunków do życia.

Najbardziej delikatnymi wełnami mogą pochwalić się m.in. alpaki, merynosy, kozy kaszmirskie. Także niektóre owce dają miękką wełnę, ale to zależy od ich rasy.

Wełna z polskiej owcy będzie zupełnie inna w dotyku niż wełna z owcy brytyjskiej „Bluefaced Leicester” czy owcy peruwiańskiej. Zwierzęta te żyją w zupełnie innych warunkach, do których dostosowuje się ich futro. Niektóre z nich są też mieszankami gatunków. Dzięki temu nabierają pożądanych przez hodowców cech.

005-yarn

I tak wełna peruwiańska, z której dziergam gównie kominy i opaski, pochodzi od owiec mieszkających w małych lokalnych hodowlach na wyżynach Peru. Owce te zostały skrzyżowane z merynosami, aby ich wełna stała się bardziej miękka.

Po drugie owce peruwiańskie żyją w warunkach zbliżonych do naturalnych, wręcz pierwotnych, na 2 tysiącach metrów n.p.m. Dochodzi tam do dużych zmian temperatury w ciągu dnia. Dni są umiarkowanie ciepłe, a noce bardzo zimne. Dlatego futro tych zwierząt wyrasta jednocześnie delikatne i przewiewne – dobre na dzień, ale dostosowujące się do zmiennych warunków pogodowych nocą.

015-thread-1

Dlaczego warto nosić ubrania z czystej wełny?

Człowiek, który nosi wyroby z wełny, także odczuwa jej korzyści. Skóra oddycha i nie jest jej ani za gorąco, ani za zimno. Takie właściwości nazywają się termoregulacyjnymi.

Wełniana odzież jest szczególnie ceniona przez amatorów sportów zimowych, których ubrania muszą jednocześnie grzać i być przewiewne, aby nie zbierała się wilgoć od potu, wychładzająca organizm. Podobnie odzież z naturalnej wełny cenią mieszkańcy państw północnych, którzy szczególnie skutecznie muszą radzić sobie z zimnem.

Ciekawostką jest, że wełna ma właściwości bakteriostatyczne, inaczej „samoczyszczące” – bakterie się na niej nie namnażają, więc nie przyjmuje brzydkich zapachów. Można nie prać jej całe życie, dzięki czemu najlepiej zachowa swoje naturalne właściwości. Zamiast tego wystarczy ją przewietrzyć.

Więcej fantastycznych właściwości wełny znajdziecie przy opisach zwierzaków poniżej.

Poznaj rodzaje wełen,

z których powstają moje produkty:

Od góry: gruba i cienka wełna peruwiańska, wełna z merynosa, wełna z alpaki

Naucz się dbać o swoje wełniane produkty

Jak prać i przechowywać wełnę?

wash

Zainspiruj się