Włóczki z alpak, to najdelikatniejsze, najcieńsze i najbardziej miękkie wełny, z których dziergam. Skręcone są z trzech nitek i mają krótki, niegryzący włosek (najedź na zdjęcie kłębków po prawej). Materiał, który z nich powstaje, w dotyku jest „lejący się”, lekki i gładki. Jakość widać na pierwszy rzut oka.
Wełny z alpak są dobrem rzadkim, a te ze sztuk wyższej klasy uznawane są za luksusowe. Alpaki w naturze żyją wyłącznie w Ameryce Południowej, a największe zagraniczne hodowle znajdują się w Australii. Dlatego wełna importowana z rodzimych alpaczych stron jest droższa niż z powszechniej występujących zwierząt, np. owiec. Także właściwości tych wełen wpływają na ich cenę:
Ze względu na miejsce zamieszkania alpaki, a co za tym idzie – ich wełna – są bardzo wytrzymałe i przystosowane do skrajnie trudnych warunków życia w górach. Ich naturalny klimat charakteryzuje się bardzo zimnymi nocami i ciepłymi dniami. Dlatego też wełna alpak jest lekka i przewiewna – dobra na dzień, ale jednocześnie chroni przed zimnem 3 razy mocniej od wełny owczej. Ubrania, koce czy pościel z wełny alpaki są zwykle cienkie, ale mimo to świetnie chronią przed zimnem.
Istotną zaletą wełny z alpak jest hipoalergiczność. Dzieje się to za sprawą braku lanoliny, która uczula niektóre osoby i występuje w wełnach innych zwierząt. Z tego względu wyroby z alpak polecane są zwłaszcza na odzież i akcesoria dla niemowląt i dzieci.
Alpaki występują w 22 kolorach – od białego, przez beże i brązy po czerń oraz w mieszankach tych barw. Ich wełna nie zabarwia się tak dobrze jak wełna owcza, dlatego motki znajdziemy raczej w naturalnych kolorach, z małymi wariacjami (jak pudrowy róż, ciemna zieleń czy granat). Niemniej ja uznaję tę właściwość za kolejny przejaw piękna alpaczej wełny.
hipoalergiczna
kilkukrotnie cieplejsza od wełny owczej, nawet jeśli włókno jest cieńsze
kilkukrotnie trwalsza od owczej wełny
niezwykle miękka, idealna na odzież i kocyki dla niemowląt i dzieci oraz na wypełnienie pościeli
oddychająca, odprowadza pot na zewnątrz
nie przyjmuje zapachów
występuje w pięknych naturalnych kolorach
podobnie jak owcza wełna chroni przed wilgocią
ma krótkie włosie, jest więc miła dla skóry, nie podrażnia.
ma właściwości bakteriostatyczne, inaczej „samoczyszczące” – bakterie się na niej nie namnażają i nie przyjmuje brzydkich zapachów