DARMOWA DOSTAWA na terenie Polski dla zamówień od 399 zł!
Jak dbać o zakupione produkty z wełny?
OGÓLNE PORADY:
Jedną z zalet czystej wełny jest to, że nie przyjmuje brzydkich zapachów, gdyż ma właściwości bakteriostatyczne (bakterie się na niej nie namnażają) – produkt zaleca się przewietrzyć zamiast prać, aby jak najmniej ingerować w jego naturalne właściwości.
Wełnę z merynosa SUPERWASH można prać w pralce, używając programu do wełny i przy użyciu detergentu przeznaczonego do wełny, np. naturalnych: Sodasanu do wełny czy Eucalanu.
Produktów z wełny alpaki nie należy prać w płynach z lanoliną! Włókno alpaki nie posiada lanoliny, więc niekorzystne jest dodawanie jej w praniu.
Grubą wełnę peruwiańską najlepiej prać jedynie w razie zabrudzeniai tylko zabrudzony fragment lub oddać ją do pralni. Jest ona szczególnie podatna na mechacenie oraz może ulec rozciągnięciu pod ciężarem zebranej wody.
Naturalnym zjawiskiem związanym z wełną jest mechacenie się (powstawanie małych kuleczek na materiale). Zmechacenia należy usuwać np. jednorazową maszynką do golenia, grzebieniem do wełny lub maszynką elektryczną do usuwania zmechaceń.
INSTRUKCJA PRANIA RĘCZNEGO
Zanurz w letniej wodzie (20-30oC. Naturalny tłuszcz ochronny – lanolina – rozpuszcza się w temperaturze powyżej 38oC) z niewielką ilością detergentu przeznaczonego do wełny. Ja używam kilku kropli Sodasanu.
Do prania wełny z alpaki nie używaj detergentów z lanoliną.
Delikatnie ugniataj zanurzoną rzecz
Po kilku minutach wypłucz, ponownie ugniatając palcami w letniej wodzie
Nie wyżymaj
Nie pocieraj, chyba że usuwasz niewielką plamkę
Możesz lekko odcisnąć produkt nad miską, uważając, aby dzianina się nie wyciągnęła
Nadmiaru wody pozbądź się poprzez zwinięcie ubrania w rulon z ręcznikiem
Susz z zachowaniem kształtu, czyli najlepiej rozłożone na płasko na ręczniku – należy wyrównać brzegi i uformować pożądany kształt produktu, pozostawiając go do wyschnięcia na 24-48 godzin.
Nie prasuj, wełna sama się rozprostuje
Ewentualnie WYCZYŚĆ CHEMICZNIE w pralni.
PRZECHOWYWANIE:
Wełnianych dzianin nie wieszaj na wieszaku, aby się nie odkształciły – dotyczy to zwłaszcza swetrów
Nie trzymaj produktów w ścisku, wełna lubi oddychać
Wełnę lubią mole odzieżowe. Można się przed nimi bronić zapachem lawendy np. pod postacią woreczków z suszu rozwieszonych w szafie, ale przede wszystkim wietrząc ubranie po dłuższym noszeniu i nie trzymając go w ścisku.