Właściwości wełny z alpaki, merynosa, owcy peruwiańskiej – odkryj wełniane tajemnice 12 lutego 2020 – Zapostowano na: Właściwości wełen

Wełniane swetry z dzieciństwa kojarzą się z drapaniem i szorstkością, a tymczasem ja opisuję swoje wyroby jako niezwykle miękkie. Jak to możliwe? Czy owca owcy nierówna? Jakie są właściwości wełny z alpaki, merynosa i wspomnianej owcy? O stopniu miękkości, różnicach między wełnami i czy warto inwestować w wełniane ubrania dowiecie z wpisu poniżej.


Spis treści:

1. Co wpływa na miękkość wełen

2. Dlaczego warto nosić ubrania z wełny?

3. Właściwości wełny z:

    • owcy peruwiańskiej
    • alpaki
    • merynosa

produkty z naturalnej wełny alpak polska wieś

Dlaczego jedne wełny drapią, a inne nie?

Na miękkość wełny wpływa wiele czynników. Ostatnim z nich jest sposób przetworzenia, np. farbowanie, które może zmienić strukturę włosa. Właściwości wełny zależą jednak głównie od:

  • gatunku i rasy zwierząt,
  • kraju pochodzenia
  • w tym głównie od warunków do życia.

Najbardziej delikatnymi wełnami mogą pochwalić się m.in. alpakimerynosy (rasa owiec), kozy kaszmirskie. Także niektóre mniej znane rasy owiec dają miękką wełnę.

 

Różnice w miękkości na przykładzie wełny z owiec

Wełna z najbliższej nam polskiej owcy jest zupełnie inna w dotyku niż wełna z owcy brytyjskiej „Bluefaced Leicester” czy owcy peruwiańskiej, jakiej wełnę znajdziecie w moim sklepie. Zwierzęta te żyją w odmiennych od naszych warunkach, do których dostosowuje się ich futro. Niektóre z nich są też mieszankami gatunków. Dzięki temu nabierają pożądanych przez hodowców cech. I tak wełna peruwiańska, z której wykonuję gównie kominy i opaski, pochodzi od owiec mieszkających w małych lokalnych hodowlach na wyżynach Peru. Owce te są krzyżówką ras Corriedale i merino – dla uzyskania puchatej i miękkiej wełny.

 

Dodatkowo owce peruwiańskie żyją w warunkach zbliżonych do naturalnych, wręcz pierwotnych, na 2 tysiącach metrów n.p.m. Dochodzi tam do dużych zmian temperatury w ciągu dnia. Dni są umiarkowanie ciepłe, a noce bardzo zimne. Dlatego futro tych zwierząt wyrasta jednocześnie delikatne i przewiewne – dobre na dzień, ale dostosowujące się do zmiennych warunków pogodowych nocą.

 

Dlaczego warto nosić ubrania z czystej wełny?

różowa sportowa opaska merono w góry ciepła termoaktywna

Człowiek, który nosi wyroby z wełny, także odczuwa jej korzyści. Skóra oddycha i nie jest jej ani za gorąco, ani za zimno. Takie właściwości nazywają się termoregulacyjnymi.

Wełniana odzież jest szczególnie ceniona przez amatorów sportów zimowych, których ubrania muszą jednocześnie grzać i być przewiewne, aby nie zbierała się wilgoć od potu, wychładzająca organizm. Podobnie odzież z naturalnej wełny cenią mieszkańcy państw północnych, którzy szczególnie skutecznie muszą radzić sobie z zimnem.

Ciekawostką jest, że wełna ma właściwości bakteriostatyczne, inaczej „samoczyszczące” – bakterie się na niej nie namnażają, więc nie przyjmuje brzydkich zapachów. Można nie prać jej całe życie, dzięki czemu najlepiej zachowa swoje naturalne właściwości. Zamiast tego wystarczy ją przewietrzyć.

Więcej fantastycznych właściwości wełny znajdziecie przy opisach zwierzaków poniżej.


Właściwości wełny z owiec peruwiańskich

    • oddychająca, człowiek się w niej nie poci
    • świetnie ochrania przed chłodem oraz dostosowuje się do temperatury ciała w cieple
    • przepuści wilgoć dopiero, gdy wchłonie wodę powyżej 30% swojej wagi, co zwiększa jej właściwości termoizolacyjne
    • miękka (grubsza wersja bardziej); to prawdziwa owca, która nie gryzie
    • elastyczna i trwała
    • dobrze znosi farbowanie, dlatego motki występują w wielu kolorach
      • ma właściwości bakteriostatyczne, inaczej „samoczyszczące” – bakterie się na niej nie namnażają i nie przyjmuje brzydkich zapachównie wchłania zapachów, ponieważ
      • wełny można nie prać nawet całe życie, wtedy zachowa najwięcej oryginalnych właściwości
    • zawiera lanolinę, która wzmacnia jej właściwości ochronne

 

Specjalnie skrzyżowana rasa

rodzaje wełen z owcy, z merynosa, z alpaki

Od góry: gruba wełna peruwiańska, cienka wełna peruwiańska, wełna z merynosa, wełna z alpaki

Gruba wełna peruwiańska w moim sklepie pochodzi z owiec peruwiańskich, czyli mieszanki owiec Corriedale z merynosami. Corriedale produkują średniej długości włókno, a merynosy znane są z bardzo długiego i miękkiego włosia, które „nie gryzie”.

Grubość niespotykana w Polsce

W Polsce niełatwo jest dostać aż tak grubą naturalną włóczkę. Ja swoje motki sprowadzam z Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Oba kraje importują je z kolei prosto z Peru. W naszym kraju wytwarza się motki zdecydowanie cieńsze – bardziej wydajne w dzierganiu i tańsze. Natomiast kto raz dotknie tak grubego i puchatego materiału, szybko zapragnie go na sobie nosić. Dlatego produkty z niej wyróżniają się mojej ofercie. Polecam z niej zwłaszcza kominy, ponieważ pięknie się prezentują, bardzo dobrze układają, są ciepłe i wygodne.

rodzaje wełen z owcy, z merynosa, z alpaki grubość włóczek

Zbliżenie na grubość poszczególnych włóczek

To odmiana wełny czesankowej

Moja wełna peruwiańska wygląda bardzo charakterystycznie. Jest odmianą wełny czesankowej, zatem jej włókno nie zostało skręcone, a “wyczesane” – nie składa się z wyraźnie widocznych niteczek, ale bardziej przypomina puchatą wełnę czesankową. Na pewno kojarzycie ogromne koce dekoracyjne tworzone z takiej wełny. Jest ona piękna, ale szczególnie delikatna. Trzeba o nią dbać, aby się nie zmechaciła, a już zmechaconą traktować specjalną golarką.

Funkcja termoregulacyjna wełny

Termoregulacja pozwala na utrzymywanie optymalnej temperatury ciała. Ubranie o takiej funkcji powoduje, że człowiekowi nie jest ani za zimno, ani za gorąco niezależnie od temperatury otoczenia.

Naturalna wełna posiada właściwości termoregulacyjne, które wynikają z budowy samego włókna. W strukturze włosia tworzą się poduszki powietrzne izolujące od zimna. Wydaje się to nieintuicyjne, ale luźno spleciona dzianina grzeje lepiej niż ścisła. Co więcej, naturalna wełna dobrej jakości odprowadza pot na zewnątrz, nie doprowadzając do przegrzania. Z tych względów wełna świetnie nadaje się na odzież zimową i sportową.

Wełna nie tonie?

komin z ręcznie farbowanej wełny

Wełna świetnie chroni przed wilgocią. Wełniana odzież musi wchłonąć wodę o masie 1/3 swojej wagi, aby człowiek, który ją nosi, poczuł zawilgotnienie. To dlatego wełniany sweter wrzucony do miski z wodą nie chłonie jej od razu, tylko unosi się na powierzchni. Z tego powodu warto inwestować w 100% wełniane płaszcze, czapki, szaliki czy rękawiczki, czyli wszystko, co ma kontakt z mokrym śniegiem i cieszyć się zimą w komforcie.

Cienka wełna peruwiańska

Pochodzi z tych samych owiec co gruba wełna peruwiańska, ale jest jej cieńszym odpowiednikiem. Cieńsze włókno pozwala na dzierganie bardziej skomplikowanych wzorów, które przy użyciu grubej wełny byłyby mniej wyraźne. Z tej wełny szczególnie polecam Wasz bestseller, czyli opaski z warkoczem: zobacz produkty.


Właściwości wełny z alpaki

  • hipoalergiczna, bo bez lanoliny, która może uczulać wrażliwe osoby
  • kilkukrotnie cieplejsza od wełny owczej, nawet jeśli włókno jest cieńsze
  • kilkukrotnie trwalsza od owczej wełny
  • niezwykle miękka, idealna na odzież i kocyki dla niemowląt i dzieci oraz na wypełnienie pościeli
  • oddychająca, odprowadza pot na zewnątrz
  • nie przyjmuje zapachów
  • występuje w pięknych naturalnych kolorach
  • podobnie jak owcza wełna chroni przed wilgocią
  • ma krótkie włosie, jest więc miła dla skóry, nie podrażnia
  • ma właściwości bakteriostatyczne, inaczej „samoczyszczące” – bakterie się na niej nie namnażają i nie przyjmuje brzydkich zapachów.

właściwości wełny z alpaki

czarna opaska sportowa merino

Ekskluzywne włókno z wełny alpak

Włóczki z alpak, to najdelikatniejsze, najcieńsze i najbardziej miękkie wełny, z których dziergam. Skręcone są z trzech nitek i mają krótki, niegryzący włosek. Materiał, który z nich powstaje, w dotyku jest „lejący się”, lekki i gładki. Jakość widać na pierwszy rzut oka. Wełny z alpak są dobrem rzadkim, a te wytworzone ze sztuk wyższej klasy – uznawane są za luksusowe. Alpaki pochodzą z Ameryki Południowej i stamtąd importuje się je na cały świat. Największe zagraniczne hodowle znajdują się w Australii. Nie ma już wolno żyjących alpak – wszystkie są udomowione. Wełna importowana z tak dalekich stron jest także z tego powodu droższa niż z powszechniej występujących zwierząt, np. owiec. Na jej cenę, poza pochodzeniem, wpływają także poniższe właściwości.

Najmocniejsza ochrona przed zimnem

Ze względu na miejsce zamieszkania – alpaki, a co za tym idzie, ich wełna – są bardzo wytrzymałe i przystosowane do skrajnie trudnych warunków życia w górach. Ich naturalny klimat charakteryzuje się bardzo zimnymi nocami i ciepłymi dniami. Dlatego też wełna alpak jest lekka i przewiewna – dobra na ich dzień, ale jednocześnie chroni przed zimnem 3 razy mocniej od wełny owczej. Ubrania, koce czy pościel z wełny alpaki są zwykle cienkie, ale mimo to świetnie chronią przed mrozem.

Hipoalergiczność

Istotną zaletą wełny z alpak jest hipoalergiczność. Cecha ta wynika z braku lanoliny, która uczula niektóre osoby, a występuje w wełnach wielu zwierząt. Z tego względu wyroby z alpak polecane są zwłaszcza na odzież i akcesoria dla niemowląt i dzieci.

Piękne naturalne kolory

Alpaki występują w 22 kolorach – od białego, przez beże i brąz po czerń oraz w mieszankach tych barw. Ich wełna nie zabarwia się tak dobrze jak wełna owcza, dlatego motki znajdziemy raczej w naturalnych kolorach, z małymi barwionymi wariacjami (jak pudrowy róż, ciemna zieleń czy granat). Niemniej ja uznaję tę właściwość za kolejny przejaw piękna alpaczej wełny.

Produkty Holy Alpaca Knit z wełny alpak: opaski Holy Match, kolekcja akcesoriów Parisian


 

Właściwości wełny z merynosa

  • wełnę z merynosa SUPERWASH można prać w pralce w programie dla wełny – jest to wygoda zwłaszcza dla rodziców małych dzieci
  • włókno miękkie jak włókno alpaki, to bardzo dobra wełna na odzież i kocyki dla niemowląt i dzieci
  • cieplejsza od wełny owczej
  • ze względu na naturalne tłuszcze niełatwo się brudzi
  • oddychająca, odprowadza pot na zewnątrz – wełna merino jest świetna na odzież sportową (np. opaski z serii Traveller)
  • ma właściwości bakteriostatyczne, inaczej „samoczyszczące” – bakterie się na niej nie namnażają i nie przyjmuje brzydkich zapachów

 

Gęsta, cienka wełna z merynosa

Merynos jest jednym z najstarszych i największych gatunków owiec, przystosowanym do życia w ekstremalnych górskich warunkach, w których zwykła owca nie przeżyłaby. Merynosy posiadają charakterystyczne skręcone w okrąg rogi (samce) i bardzo gęste, cienkie, długie, powiewające na wietrze futro. Podobnie jak u alpak w ciągu doby – naturalne pokrycie merynosów chroni je przed silnymi mrozami zimą, a latem oddychając, nie doprowadza do przegrzania. Wełna z merynosów cechuje się wyjątkową miękkością.

Odzież termiczna z wełny merynosów

czarna czapka z merynosa

Wełna merino jest wysoko cenionym rodzajem włóczki, z której wykonuje się m.in. odzież termiczną z wyższej półki dla sportowców. W takim ubraniu człowiek nie przegrzewa się i nie marznie, ponieważ przestrzenie powietrzne między cienkimi włóknami zapewniają przewiewność, a jednocześnie izolują od zimna.

W ofercie Holy Alpaca Knit znajdziesz m.in. czapki i opaski z wełny merynosów.


Masz pytania dotyczące wełen z powyższych zwierzaków? Chcesz dowiedzieć się więcej lub podzielić informacjami? Skomentuj post!


Czytaj dalej:

« Jak zrobić opaskę na drutach? Darmowy wzór i kod zniżkowy do We Are Knitters
Jak poznałam alpaki i zaczęłam robić na drutach »