Darmowa dostawa na terenie Polski dla zamówień od 399 zł!

Wełna z owcy peruwiańskiej

czym charakteryzują się produkty oraz o jej właściwościach

 

Gruba oraz cienka wełna peruwiańska, której używam w swoich pracach pochodzi od owiec peruwiańskich, czyli mieszanki owiec Corriedale z merynosami. Corriedale produkują średniej długości włókno, a merynosy znane są z bardzo długiego i miękkiego włosia, które „nie gryzie”.

Grubość nie do przebicia

Jeśli mowa o grubej wełnie peruwiańskiej w Polsce niełatwo jest dostać aż tak grubą włóczkę. Ja swoje motki sprowadzam z Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Oba kraje importują je z kolei prosto z Peru. W naszym kraju wytwarza się motki zdecydowanie cieńsze – bardziej wydajne w dzierganiu, tańsze i (niestety) niezbyt przyjemne w dotyku.

Kto raz dotknie tak grubego i puchatego materiału, jakim jest wełna z Peru, szybko zapragnie go na sobie nosić. Dlatego ta włóczka jest numerem 1 w mojej ofercie, którą stale poszerzam. W tym roku o grube opaski-turbany Queen Size.

Fot. Porównanie tej samej wełny peruwiańskiej w cienkiej i grubej odsłonie.

Wyczesane włókno

Wełna peruwiańska w Holy Alpaca Knit wygląda bardzo charakterystycznie. Jej włókno zostało tylko raz skręcone – nie składa się z wyraźnie widocznych niteczek, a przypomina puchatą wełnę czesankową. Na pewno kojarzycie ogromne koce dekoracyjne tworzone z takiej wełny. Jest ona piękna, ale szczególnie delikatna. Trzeba o nią dbać, aby się nie zmechaciła, a już zmechaconą wyczesywać szczotką/ grzebieniem do wełny.

 

Funkcja termoregulacyjna

Termoregulacja pozwala na utrzymywanie optymalnej temperatury ciała. Ubranie mające taką funkcję powoduje, że człowiekowi nie jest ani za zimno, ani za gorąco niezależnie od temperatury otoczenia.

Naturalna wełna posiada właściwości termoregulacyjne, które wynikają z budowy samego włókna. W strukturze włosia tworzą się poduszki powietrzne izolujące od zimna. Wydaje się to nieintuicyjne, ale luźno spleciona dzianina może grzać lepiej niż ścisła.

Co więcej, naturalna wełna dobrej jakości odprowadza pot na zewnątrz, nie doprowadzając do przegrzania. Z tych względów wełna świetnie nadaje się na odzież zimową i sportową.

 

Wełna nie tonie?

Wełna świetnie chroni przed wilgocią. Wełniana odzież musi wchłonąć wodę o masie 1/3 swojej wagi, aby człowiek, który ją nosi, poczuł zawilgotnienie. To dlatego wełniany sweter wrzucony do miski z wodą nie chłonie jej od razu, tylko unosi się na powierzchni. Z tego powodu warto inwestować w 100% wełniane płaszcze, czapki, szaliki czy rękawiczki, czyli wszystko, co ma kontakt z mokrym śniegiem i cieszyć się zimą w komforcie.

Główne zalety

wełny z owcy peruwiańskiej

_

  • oddychająca, człowiek się w niej nie poci

  • świetnie ochrania przed chłodem oraz dostosowuje się do temperatury ciała w cieple

  • przepuści wilgoć dopiero, gdy wchłonie wodę powyżej 30% swojej wagi, co zwiększa jej właściwości termoizolacyjne

  • miękka (grubsza wersja bardziej); to prawdziwa owca, która nie gryzie

  • elastyczna i trwała

  • dobrze znosi farbowanie, dlatego motki występują w wielu kolorach

  • nie wchłania zapachów, wełny można nie prać nawet całe życie, wtedy zachowa najwięcej oryginalnych właściwości

  • zawiera lanolinę, która wzmacnia jej właściwości ochronne

  • ma właściwości bakteriostatyczne, inaczej „samoczyszczące” – bakterie się na niej nie namnażają i nie przyjmuje brzydkich zapachów.

Zobacz produkty z grubej wełny: